JORDANOWSKI  TEATR AMATORSKI

           Pomysł powołania teatru amatorskiego przy Miejskim Ośrodku  Kultury w Jordanowie istniał od zawsze, ale dopiero wczesną wiosną 2010 rozpoczął swoją działalność od utworzenia dwóch grup: dziecięcej i drugiej w formule wiekowej otwartej, co od początku powstania oznacza praktycznie grupę młodzieżową. Mamy nadzieję, że efekty pracy młodzieży zachęcą także dorosłych mieszkańców naszego miasta do tej ciekawej formy spotkań i wspólnego spędzania czasu tym bardziej, że jak pokazują pierwsze premiery praca ta może dawać wiele radości i satysfakcji. Cykliczne próby z grupami rozpoczęła Pani Anna Gruszowska , pedagog, osoba z dużą praktyką i  doświadczeniem w tego typu działalności. I tak  młodzi aktorzy przez trzy miesiące przygotowywali inscenizację przedstawienia pt. ”Tajemniczy ogród”, była to bajka o czerwonym kapturku w nieco innym ujęciu rozbudowana i wzbogacona w stosunku do oryginału w ciekawej scenografii i z oryginalnymi strojami. Premiera odbyła się 21 czerwca w Przedszkolu w Jordanowie, i w tym dniu daliśmy jeszcze dwa przedstawienia dla maluchów. Młoda publiczność reagowała bardzo spontanicznie i żywiołowo i nagrodziła swoich starszych kolegów i koleżanki gromkimi oklaskami na stojąco. Następnego dnia wystawiliśmy naszą sztukę w Szkole Podstawowej w Jordanowie, a także w Szkole Podstawowej w Bystrej, gdzie  spotkała się z równie gorącym przyjęciem tym bardziej, że znacząca część grupy pochodzi właśnie z tej miejscowości. Występy przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania naszym teatrem wśród młodzieży, a co za tym idzie zwiększeniem liczby  kandydatów na aktorów.

            Równolegle z grupą młodszą rozpoczęła próby swojej sztuki grupa starsza, również pod okiem Pani Ani. Z racji objętości i innej natury przedstawienia, próby trwały przez pół roku. W tym czasie kilkukrotnie zmieniała się obsada aktorska, opuściła nas także Pani Gruszowska z powodów osobistych i tak musieliśmy sami podjąć rozpoczętą pracę i doprowadzić do wystawienia sztuki. 12 stycznia 2011 roku na scenie w Szkole Podstawowej w Jordanowie odbyła się premiera przedstawienia „Igraszki z Diabłem”, czeskiego dramaturga Jana Drdy w dziewięciu odsłonach w obsadzie :

Marcin Kabat   -  Sylwia Ziętara

Kasia             -  Marta Hanusiak

Lucjusz         -  Małgorzata Folwarska

Disperanda   -  Kinga Kolecka

Belzebub      -  Adrian Sroka

Anioł              -  Magdalena Piorun

Scholastyk    -  Marzena Marfiak

Zbój               - Bartek Ryś

Diabeł            - Beata Piorun

Diabeł 2        - Sylwia Szczepaniec

Diabeł 3        -  Patryk Stanaszek

Diabeł 4        -  Marcin Sroka

          Jako pierwsi sztukę zobaczyli uczniowie jordanowskiego Gimnazjum. Z początku sceptycznie nastawiona młodzież przekonana, że zgoniono ich na jakieś jasełka zachowywała się dość swobodnie, po rozpoczęciu pierwszego aktu widownia zaczęła powoli milknąć. Co było ( tu ukłon dla gry naszych młodych aktorów) znakiem, że temat sztuki oraz gra aktorska są ciekawe i wciągają na tyle, iż nawet „nadpobudliwa” młodzież była  w stanie się skupić i w zaciekawieniu oglądać bieg akcji. Przygotowaną sztukę grupa młodych aktorów wystawiła jeszcze dla młodzieży gimnazjalnej z Bystrej i Naprawy, a także dla niemal całej naszej jordanowskiej Szkoły Podstawowej. Nasz Teatr Amatorski wystąpił także na spotkaniu noworocznym dla jordanowskiego koła PZER i Klubu Seniora działającego w MOK-u, w sumie odbyło się siedem spektakli, a ostatni występ z tą sztuką dla mieszkańców naszego miasta odbył się  20 lutego 2011r. w Świetlicy Szkoły Podstawowej w Jordanowie.

          Pracowaliśmy również nad sztukami :  Za ósmą górą",  " Zapomniany diabeł", "Szostry" "Betlejem Polskie" oraz wiele krótkich form scenicznych wystawianych okazjonalnie np.  z okazji święta 11 listopada, 3 maja, opłatka, zaduszek, andrzejków itd. Grupa bierze udział w innych formach spotkań np. literackich, poetyckich i historycznych.

5 marca 2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się pierwsza w tym roku próba Jordanowskiego Teatru Amatorskiego i obsadzenie ról do sztuki Aleksandra Fredry "Gwałtu, co się dzieje". Obecnie młodzieżową grupę teatralną prowadzi młody aktor Pan Błażej Wyka. Trzymamy kciuki za młodych aktorów i czekamy z niecierpliwością na przedstawienie teatralne.  Próby odbywają się w soboty od godz. 16.00.

Nasze teatralne koło ma swoją nazwę zaczerpniętą z tytułu wiersza polskiego poety- Kazimierza Przerwy Tetmajera "Evviva l'arte", co znaczy "Niech żyje sztuka!". Zdanie to, krótkie a treściwe, dodaje nam ciągłej motywacji do dalszej pracy i wiarę, że nasze teatralne spotkania mają sens, bo jak pisał Tetmajer: "I chociaż życie nasze nic nie warte: Evviva l'arte".

 

                                      galeria zdjęć z prób - do sztuki "Gwałtu co sie dzieje"

 

 

 

NASZE PRÓBY do sztuki "Igraszki z diabłem"

 

                                                                  RECENZJE                                                                   

                                                            

 

Wyjazd grupy teatralnej do krakowskiego Teatru Groteska na sztukę "Don Kichot"

 

 

  

20.02.2011r. - WYSTĘP DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA JORDANOWA ZE SZTUKĄ "IGRASZKI Z DIABŁEM" 

 

 

12.01.2011 r. - PREMIERA SZTUKI JANA DRDY "IGRASZKI Z DIABŁEM"

 

 

 

21.06.2010 r. - PREMIERA SZTUKI "TAJEMNICZY OGRÓD"